Αποστολέας Θέμα: Opel Astra Elegance 1.4-Αξιζει η αγορα του?  (Αναγνώστηκε 17064 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mynam3

• Newbie
  • *
  • OpelClub
Opel Astra Elegance 1.4-Αξιζει η αγορα του?
« στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:39:26 μμ »
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
Διαθετω γυρω στα 2500 ευρω και μου αρεσει σαν αυτοκινητο το opel astra, μοντελο 2001-2003 1400cc.
Αξιζει η αγορα του?Απο καταναλωση πως παει?Απο ανταλλακτικα, θεωρουνται ακριβα?Αξιοπιστια?
Τι πρεπει να προσεχθει?
Εχω δει αυτο π.χ
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2854017/

Αποσυνδεδεμένος shadow man

• Guru Member
  • Car: Ideal Zig-Zag 01
Απ: Opel Astra Elegance 1.4-Αξιζει η αγορα του?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 01:23:10 μμ »
αξίζει αλλά παρε απο το 2001 (ή 2002) και μετά που εχουν μεταλλική φλάτζα γιατι καιγόταν λιγο ευκολα (και μερικές αλλες λεπτομέρειες ειχαν φτιαχτει στα τελευτια μοντέλα)
Never drive faster than your guardian angel can fly...

Αποσυνδεδεμένος mynam3

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 03:19:07 μμ »
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Απο καταναλωση πως παει?Ανταλλακτικα?Αξιοπιστια?

Αποσυνδεδεμένος Christoi

• Newbie
  • *
  • Havana Club
  • Car: Astra H
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 05:56:18 μμ »
Μόνο 127.000 χμ;
Ειδικά παλαιότερα πριν την "κρίση", οι περισσότεροι τα χιλιόμετρα τα έτρωγαν για πλάκα.
Αν το είχε ιδιώτης, οκ. Αλλά τόσα χιλιόμετρα μου φαίνονται περιέργως λίγα για αυτό το αξιοπρεπές 5θυρο σε τέτοιο διάστημα, από μάντρα.

Edit: Είδα ότι λέει από ιδιώτη. Αν δεις το βιβλίο και είναι γνήσιο, τότε αλλάζει.
Ταξιδεύουμε όλοι μαζί για οικονομία!
www.carpooling.gr
www.pamemazi.gr

Αποσυνδεδεμένος mynam3

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:23:16 μμ »
Μονο ναι, γι'αυτο ειπα και να γραφτω εδω να ρωτησω. Λεω τα παιδια απο το opelclub δεν μπορει, θα ξερει.
Να το σκεφτω σαν μοντελο η οχι ? Με εβαλε σε σκεψη ο φιλος shadow man για αυτο που ειπε για τις φλατζες.

Αποσυνδεδεμένος gmat

• Novice Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:48:18 μμ »
απο ανταλλακτικα εχει γεμισει ο τοπος απο μεταχειρισμενα, ιμιταιον και γνησια σε πολυ προσιτες τιμες!!! η Οπελ στα αναλωσιμα ειναι τιμια και οικονομικη...σε αυτο μοντελο, γτ σε εμενα ας πουμε που ειναι καμπριο αλλαζουν τα κοστη!!!

Συνηθη προβληματα:
1) βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων, egr--------> την καθαριζεις και οσο αντεξει!!!, την ταπωνεις και ξεγνοιαζεις!!! ιμιτασιον με κανα 130αρι!! γνησια με 2 χρονια εγγυηση κανα 250αρι!!!μεταχειρο οσο σου βγαλει με κανα 50αρι οποτε καλυτερα να καθαρισεις ή να ταπωσεις τη δικια του.
2) Πολλαπλασιαστές, DIS--------> αλλαζεις με μεταχειρο γνησιους στο 80αρι!!! ιμιτασιον απο 80 και πανω!!! γνησιοι με 2 χρονια εγγυηση 240 ευρω...προσωπικα εχω αλλαξει ιμιατσιον και εβγαλε 6 μηνες οποτε κ εβαλα γνησιο και ξεγνοιασα.
3) Φλάτζα κεφαλης!!!!!!! Καλό θα ήταν να εχει μεταλλική για αντοχή---------> αν δεν εχει μεταλλικη και αρπαξει φλατζα μιλας απο 300 ευρα με ιμιτασιον και γνηια ανταλλακτικα αλλα το βαικοτερο ειναι οτι παιζει ρολο ο μαστορας εδω οποτε το κοστος ποικιλει... Αν αρπαξει και δεν το παρεις πρεφα και τα καψεις, καβουρνιασεις ολα εκει μεσα πας για μοτερ...μεταχειρο παιζει απο 400 και πανω αναλογα τη κατασταση και τα κυβικα...
4)κρεμαργιέρα-------. καινουργια γνησια απλα απλησιαστη, ανακατασκευης ποο προσιτη κανα 400 νομιζω, επισκευη της δικης σου οσο παιρνει και ειναι νωρις, μεταχειρισμενη κανα 150 και αναλογα τη κατασταση κτλ + εργασία
5) ιμαντες εκκεντροφορου θελει καθε 60-70 χιλ. χλμ με ενδιαμεσο ελεγχο και σερβισακι καθε 20-30 χιλ. χλμ αναλογα τα αναλωσιμα που βαζεις και η ποιοτητα...λαδια επιλογες απο 10-40 και αλλαγη καθε 7-10χιλ. χλμ ή 5-30 για καθε 12-15 χιλ.χλμ αναλογα τη χρηση και τη ποιοτητα του λαδιου

Ειναι ενα αυτοκινητο που δεν θα σου προσφερει τρελες συγκνησεις στην οδηγηση, μην περιμενεις οτι θα οδηγας πυραυλο... αξιοτιμο και τιμιο και πλεον πολυ οικονομικο με χαμηλο κοστος συντηρησης!!!

Προσεχε να μην ειναι κομματισμανεο και στουκαρισμενο σοβαρα γτ τα μηχανικ φτιαχνονται πολυ ποιο ευκολα απο τα υπολοιπα....ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ, κοιτα ενημερωμενο σερβις μπουκ γτ σε αυτα γυριζονται για πλακα τα χλμ οπως και σε ολα τα αμαξια, κοιτα να δεις αν δουλευει καλα ο κομπρεσσορας του κλιματισμου και φυσικα να ειναι ολα λειτουργικα...η τιμη ειναι πολυ καλαη για τη κατασταση του αμαξιου ετσι οπως φαινεται... το τιμονι επισης πενα...κατι που ειναι λιγο περιεργο για τοσα χρονια...αλλα ποτε δε ξερεις!!!

Καταναλωση νομιζω μικτη για 1.4 πρεπει να παιζει γυρω στο 8-9...αρα μεσα στη πολη αγγιζει και 10αρι+, εκτος κανα 6-7 γτ ειναι το σενταν με μεγαλυτερο πατημα και μαζα απο το 3πορτο φανταζομαι

Με το καλο οτι και να κανεις :opelflag: :greek_flag:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 08:53:49 μμ από gmat »
Φωτια στα πατζακια μας μεχρι το 201_;;;;;

Αποσυνδεδεμένος alarman

• Δ.Σ Member
  • Guru Member
  • Z20LET.. 450ps..
    • smdsecurity
  • Car: astra coupe turbo
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:54:16 μμ »
Πολυ πολυ σωστος ο gmat. :ipoklisi: Ισχυει οτι ακριβως λεει.Σε γενικες γραμμες αυτο το μοντελο ειναι καλη επιλογη,φθηνη τιμια λυση δηλαδη.Προχωρα αφοβα,απλα δες το συγκεκριμενο αν θελει μαζεματα που δε φαινονται εκ πρωτης ματιας και ποσο κοστος θα εχουν.

Αποσυνδεδεμένος staurosg

• Global Moderator
  • Guru Member
  • Car: astra g+corsa d gsi
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:41:27 μμ »
προχωρα αφοβα φιλε πολυ καλο και σκυλι δεν καταλαβαινει τιποτα...το ιδιο εχω και εγω σε 3πορτο με 196000χλμ και δεν εχει κανει κιχ το αμαξι
opel for life
driving is my life

Αποσυνδεδεμένος shadow man

• Guru Member
  • Car: Ideal Zig-Zag 01
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:11:13 πμ »
εγω που εχω κάνει 310,000χλμ  με ενα τέτοιο (και μου εχει βγάλει το μόνο πρόβλημα που δεν ανεφερε ο gmat εγκέφαλο δηλαδή και αυτό πριν 2 μηνες) σου λέω παρτο. καλύτερα ακομη παρε απο τα τελευταία μοντέλα, εχουν μεταλλική φλάντζα που δεν καιγεται, και βγαζουν τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρθηκαν με μειωμένη συχνότητα. νομιζω τελη 2001 εγινε η αλλαγή μοντέλου.
Και οταν λέμε καιει φλάντζα δεν εννοούμε οτι θα γινει στάνταρ....
κατανάλωση αμα το πατάς θα εισαι στο 9, (εγώ ειμαι συνεχεια στο 10-11 μετρημένο με κάνουλα και οχι υπολογιστή ταξιδιού, αλλά κανεις δεν οδηγεί σαν να εινα ισε πίστα καθε φορά που βγαίνει απο το γκαράζ του). αν δεν το πατάς θα εισαι στα 7-8 λίτρα. για παρακάτω θα πρέπει να τηρείς με ευλάβεια τα ορια ταχύτητας. πράγμα απίθανο για οποιονδήποτε.
  απο συντήρηση,  200€ αλλαγή σετ ιμαντα εκκεντροφόρου (γνήσιο) καθε 60000χλμ.  (ενδιάμεσο σέρβις δεν μπορεις να κάνεις εκει, ή αλλάζεις τετνωτήρα -ρουλεμάν-ιμάντα ή οχι)  85€ τρόμπα νερού (γνήσια) οποτε χρειάζεται αλλαγή μαζι με το σετ (καθε 120000χλμ στάνταρ να την υπολογίζεις),   
80€ τακάκια GM, αλλα τοσα για σιαγόνες πισω (παντα γνήσια, οτι φτηνότερο και να βαλεις σε αυτο το αμάξι απλά δεν καλύπτει. τσεκαρισμένο), 50€ αλλαγή λαδιών καθε 5 ή 10,000χλμ ανάλογα τι θα βαζεις...  τα φίλτρα ειναι 17€ μηχανής και κανα 20αρι καμπίνας.... και τα μπουζί δεν θυμάμαι, 2- 5€το ένα.  να τσεκαρεις τη κατάσταση του δίσκου γιατι το σετ εχει μια 200αρα και η εργασία αλλο τόσο σε αυτο το μοντέλλο. αν δεν ρυμουλκείς τίποτα κρατάει 2000χλμ στάνταρ όσες κόντρες και να βαζεις στα φανάρια. (εγώ τον άλλαξα στα σχεδον 300.000)
ο καταλύτης ειναι λιγο ακριβός στα τελευταια μοντέλα αλλά μεταχειρισμένος γνησιος κανει 250€. σε αυτό που κοιτας ειναι χωριστός απο το χταπόδι και ειναι καλύτερα απο αποψη κόστους.

για οδηγική συμπεριφορά δεν μιλάω, ειναι οπως το βλέπει κανείς. (αμα επιμένεις να μάθεις δες στα φιλικά ανοιγματα [smilie=whistling.gif]w [smilie=whistling.gif]w [smilie=whistling.gif]w :icon_e_biggrin: )

. ένας μηχανικός μπορει να καταλάβει αν τα χιλιόμετρα ειναι πραγματικά. απο τη φθορά στα καθίσματα (δεν χαλάνε με τίποτα, δεν έβαλα ποτέ καλύμματα) μέχρι το χρώμα και την υφή στα κολάρα του ψυγείου και τη σκουριά στα ψαλίδια... αμα ξερεις που κοιτας και τι ψαχνεις να βρεις καταλαβαίνεις ακριβώς τι χρήση του εκανε ο άλλος. μη νομίζεις οτι ειναι ferrari για να το εχουν γλύψει σε κάθε σημειο ωστε να καλύψουν κάτι.
Never drive faster than your guardian angel can fly...

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal