Αποστολέας Θέμα: επισκευη opel astra gtc 1.6  (Αναγνώστηκε 3770 φορές)

Αποσυνδεδεμένος areti

• Newbie
  • *
επισκευη opel astra gtc 1.6
« στις: Μαρτίου 07, 2011, 07:26:56 πμ »
καλη σας μερα!! καλη σαρακοστη!!
θα ηθελα τη βοηθεια σας λογω της εμπειριας που εχετε.
για ενα τρακαρισμενο astra gtc του 2008 που εχουν αχρηστευθει 2 ψυγεια (a/c και κανονικο, μασκα, προφυλακτηρας, φτερα, καπο το οποιο διπλωσε και ραϊσε το παρμπριζ και ανοιξαν και οι αεροσακοι μου ειπαν απο την αντιπροσωπεία οτι με καινουργια αντ/κα υπερβαίνει τις 20.000 ενω με μεταχειριμένα (χωρις παρμπριζ και κολλες) θα στοιχίσει 6.500€
θεωρείτε λογική την τιμή αυτή και όντως θα ειναι εγγυημένη η εργασία τους??
ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

Αποσυνδεδεμένος twoface

• Guru Member
  • BANNED USER
Re: επισκευη opel astra gtc 1.6
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 07, 2011, 08:52:04 πμ »
Ολα απο την τσέπη σου ; Φταις εσυ στο ατύχημα και δεν πληρώνει τίποτα η ασφαλιστική ;

Αποσυνδεδεμένος alarman

• Δ.Σ Member
  • Guru Member
  • Z20LET.. 450ps..
    • smdsecurity
  • Car: astra coupe turbo
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 07, 2011, 09:23:16 πμ »
Καλημερα  :welcome2:  και καλη Σαρακοστη...!!!
Αρχικα πιστευω τα 20000 ευρω ειναι υπερβολικη τιμη για καινουρια ανταλλακτικα αν η ζημια ειναι αυτη που αναφερεις.Δηλαδη καπο,φτερο,προφυλακτηρας,ψυγεια,παρμπριζ αεροσακοι.Σιγουρα δεν εχει ζημια παραμεσα???Αν οχι να σου πω πως το μεγαλο κοστος ειναι οι αεροσακοι και οχι τα υπολοιπα.Γνωμη μου ειναι να κανεις και μια ερευνα αγορας εκτος αντιπροσωπιας και θα δεις ΠΟΛΥ διαφορετικες τιμες. :wink:

Αποσυνδεδεμένος DayDreamer

• Novice Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 07, 2011, 09:44:43 πμ »
όπως πολύ σωστά είπε και ο alarman ρίξε μία ματιά και εκτός αντιπροσωπίας και δές όπως και δήποτεσ σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά....

αααα!!!και κάτι άλλο κάνε και μία μικτή ασφάλεια μετά...

Αποσυνδεδεμένος areti

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 07, 2011, 09:59:20 πμ »
ενα πολυυυυυυ μεγαλο ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.
το αυτοκινητο το οδηγουσε ο γιος μου ο οποιος "υποτιθεται" παραβιασε stop κρυμμενο πισω απο δεντρο στις 11.30 τα βραδυ σε περιοχη που δεν ηξερε.
αρα το φταιξιμο ειναι δικο μας.
ειναι φοιτητης εκτος Αθηνων και φυσικα οταν με ρωτησε που να το παει το αυτοκινητο του συνεστησα "εξουσιοδοτημενο συνεργειο"
δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω ερευνα αγορας σε μια πολη που δεν ξερω, το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι σ ενα προηγουμενο τρακαρισμα που το πηγαμε σ εξουσιοδοτημενο της αντιπροσωπειας φαναρτζιδικο, ναι μεν ειχε διαφορα τιμης στην επισκευη του, αλλα παρουσιασε διαφορα μικροπροβληματα που τα πληρωσα σε αλλα συνεργεια επισκευων, ακριβως επειδη δεν ειχα την εγγυηση που μου εγγυωνται τωρα.
οσον αφορα μηχανικες βλαβες.... φανταστειτε οτι τα μπροστινα λαστιχα ειναι ανεπαφα. εχει διπλωσει ολη η προσοψη του αυτοκινητου μεχρι τα ψυγεια.
αααα.... μου ειπαν οτι εχουν λασκαρει 3 βασεις μηχανης.
δεν ειπαν κατι αλλο για μηχανικα μερη. λυπαμαι που δεν εχω φωτο να βαλω
παντως και παλι υπερευχαριστω για τη βοηθεια σας

Αποσυνδεδεμένος metalergr

• Global Moderator
  • Guru Member
  • come out and play...
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=761023191&ref=name&pub=2915120374
  • Car: Corsa b x14xe
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 07, 2011, 10:08:02 πμ »
:welcome2:  areti στο opelclub.gr. Tα λεφτά που σου ζητάνε είναι πάρα πολλά αφού με τόσα χρήματα μπορείς να αγοράσεις άλλο ενα gtc μετ/νο και να έχεις και αυτό για τυχών ανταλλακτικά . Πες μας και σε ποια πόλη βρίσκετε το αυτοκίνητο  μήπως κάποιο μέλος του club μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.
Δύο πράγματα σ'αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος,το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος. Α.Einstein
Όλα τα ζώα είναι ίσα.Απλώς κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα. G.Orwell
http://www.youtube.com/user/metalergr[/u

Αποσυνδεδεμένος nosiros

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 07, 2011, 11:07:50 πμ »
20000 για γνήσια ανταλλακτικά είναι εξωφρενικό το ποσό μιας και η αξία του αυτοκινήτου είναι γύρω στις 9 με 10 χιλιάδες ευρώ. Πρώτα πες μας σε ποια περιοχή είναι το αμάξι τώρα μήπως και είναι κάποιο μέλος εκεί και σου πει ποιος είναι καλός μάστορας. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις από το ιντερνετ κάποιο τροπέτο ή όλα τα ανταλακτικά από εκεί. Ή να τα βρεις σε ιμιτασιον. Ή η επόμενη λύση είναι να δώσεις (από τα 6000 που σου λένε για ιμιτασιον στην αντιπροσωπεία) ακόμα 3000 και να πάρεις ένα μεταχειρισμένο και να το έχεις αυτό για καβάντζα, όπως είπε ένα παλικάρι πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος areti

• Newbie
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 07, 2011, 12:09:00 μμ »
παιδια!!!!????? υπερευχαριστω και παλι
το αυτοκινητο ειναι στη Πατρα. πριν 1 1/2 χρονο που ειχε τρακαρει (φοιτητης ων) το ειχαν παει απεναντι απο την opel (ακτη Δυμαιων) σε καποιο συμβεβλημμενο φαναρτζιδικο και στοιχισε (μικροτερη ζημια) 3500€ κα εβγαλε διαφορα μικροπροβληματα (υγρασια στα προβολακια, θορυβο στις στροφες, χαλαρωμα στον προφυλακτηρα) τα οποια δεν αναλαμβαναν να κοιταξουν.
τωρα ειναι στην αντιπροσωπεια (ΝΕΟ Πατρων-Αθηνων), με μεγαλυτερη ζημια, μου ζητησαν 6500€ εκτος παρμπριζ και κολλες (αφου με ρωτησαν αν εχει θραυση κρυσταλλων) και μου εξηγησαν οτι αυτο ακριβως θα εψαχναν κι εκεινοι (τροπετο). να υποθεσω οτι απο 20000 και βαλε με καινουργια αντ/κα μου ζητησαν 6500€ οτι βρηκαν κομμενο???? δεν ξερω. και δεν εχω τις γνωσεις. εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι να βγει αξιόπιστο αυτοκίνητο να κυκλοφορει σ αυτο το παλιοδρομο γιατι ο γιος μου πηγαινοερχεται. το να αγορασω ενα μεταχειρισμενο.... δεν ξερω καν να το εκτιμησω. το να το κρατησω για αντ/κα σημαινει οτι πρεπει να το παρω απο κει.... και να το παω που???? φοιτηττης ειναι.... σε λιγα χρονια θα τελειωσει... ευελπιστω ότι θα ειναι πιο προσεκτικος πλεον και δε θα χρειαστει να κραταω ενα αυτοκινητο τρακαρισμενο με την πιθανοτητα των αντ/κων. απλα πηρα την opel τηλεφωνο και ρωτησα για κονσολα (επειδη μου ειχαν πει οτι αυτο ειναι το ακριβοτερο κομματι) και μου ειπαν 5000€. το γεγονος οτι με διαβεβαιωσαν οτι θα μου δωσουν εγγυηση αντιπροσωπειας με κανει θετικη στο να το φτιαξουν εκεινοι. τι να πω καλοι μου φιλοι??? κι εγω ιδιο αυτοκινητο οδηγω (1400 ομως) κι εχω κολλημα με τα astrakia gtc γιατι ειναι αξιόπιστα αλλα θελω το καλυτερο για το παιδακι μου εστω κι αν ξεπουληθω. η ζωη του πανω απ ολα μετραει..... κι αυτον τον παλιοδρομο τον συχαινεσαι καθε φορα που τον διασχιζεις.
και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω για την υποστηριξη σας. ναστε καλα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nosiros

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 07, 2011, 12:56:48 μμ »
http://www.car.gr/parts/view/1194313/ πάρε τηλέφωνο αυτόν ίσως να σε ενδιαφέρει
ύπάρχει και αλλο ένα site που έχει αρκετά τροπέτα από διάφορα αυτοκίνητα αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι. ψάξτο λίγο στο νετ, θα βρεις πολλά πράγματα γενικά

Αποσυνδεδεμένος Stamatios

• Guru Member
  • Limited One !
  • Car: Astra F
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 07, 2011, 01:41:31 μμ »
Αρετή για μένα το αυτοκίνητο δεν αξίζει να φτιαχτεί! Δώσ'το 2-3χιλιάρικα ή κ παραπάνω αν πιάνει σε κανά ανταλλακτικατζή κλπ κ συμπλήρωσε τα 6.000€ που θα σου πάρει στην καλύτερη η Opel για ένα άλλο μεταχειρισμένο...Στην εύρεσή του μπορούμε να σε βοηθήσουμε εμείς!
Άλλη μια λύση είναι αυτή που λέει ο nosiros από πάνω μήπως βρείς κανά τροπέτο...

Καλά ξεμπερδέματα!

Αποσυνδεδεμένος areti

• Newbie
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 07, 2011, 01:57:01 μμ »
πραγματικα μ εχετε συγκινησει με την ανταποκριση σας και σας ευχαριστω παρα πολυ
κοιταξα λιγο το ενδεχομενο που μου προτεινατε (αγορα μεταχειριμενου)
ενα αντιστοιχο που πωλειται (2008, parktronic, buget καθισματα, συναγερμος, 1400 κυβικα ομως χωρις το sport)= 11800€ (ιδιωτης)
κι αλλο ενα 2007 μοντελο 1600cc 120000 χλμ=10500€
το δικο μας ειναι 2008, 1600cc, 51000χλμ και θελουν 6500€ για επισκευη και με εγγυηση (βασικο για μενα απ οτι σας εξηγησα οσον αφορα  την ασφαλεια)
γραψτε μου τη γνωμη σας καλοι μου φιλοι γιατι αυριο πρεπει ν απαντησω στο συνεργειο, λαμβανοντας ομως υπόψη σας ότι βρισκεται σε ξενη πολη και δεν εχω την ευχερεια ουτε να το πουλησω, ουτε να το αποθηκευσω καπου ως αντ/κα. να διαπραγματευθω μαζι τους ανταλλαγη??? η μηπως να προχωρησουμε στην επισκευη ξερωντας οτι οπως κι αν εχει καταντησει, το πηραμε καινουργιο???
παρακαλω πολυ τις αποψεις σας

Αποσυνδεδεμένος Stamatios

• Guru Member
  • Limited One !
  • Car: Astra F
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 07, 2011, 02:01:11 μμ »
Κοίτα για μεταχείρο με 100.000+++ km ξέχνα το...
Θα κάνω μια αναζήτηση μόλις γυρισω κ θα σου βάλω μερικά μεταχειρο...
Πολύ φοβάμαι ότι για να σου λέει η opel 20.000+ δεν θα είναι μόνο αυτά...
Σαν φοιτητής να σου πώ ότι κι εγώ έχω κάνει μλκίες με το αμάξι κ μετά ψάχνω τι να βρώ να πώ για να δικιολογηθώ(βλέπε κρυμμένο stop)
Κάνε μια ερώτηση πόσο σου το κρατάνε κι αν δεν βρούμε κάτι καλό μεταχείρο το φτιάχνεις! :wink:

Αποσυνδεδεμένος nosiros

• Newbie
  • *
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 07, 2011, 02:06:37 μμ »
11800 για 14άρι? μήπως είναι πολλά? 8 με 9 χιλιάρικα πάνε τα 14άρια...
πάντως να ξέρεις ότι και να το φτιάξεις αυτό, μετά για μια μεταπώληση θα είναι πάντα τρακαρισμένο και θα χάνει την αξία του. Όπως λέει και ο Σταμάτης πιο πάνω, δεν αξίζει να φτιαχτεί, εκτός αν δεν σου πάει περοσσότερα από 3000 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος areti

• Newbie
  • *
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 07, 2011, 02:37:32 μμ »
ναστε καλα παιδια!!! πραγματικα με βοηθατε με τις συμβουλες σας. πραγματικα ομως ηατν κρυμμενο stop γιατι με πηγε στο σημειο που εγινε το τρακαρισμα. πολυ περισσοτερο αν ειναι 11.30 το βραδυ και σε περιοχη που δεν εχεις ξαναβρεθει. εψαχνε να παρκαρει και τρακαρε με ταξι που ανεβαινε με αρκετη ταχυτητα. τωρα.... οτι εγινε, εγινε και φταιει. δεν μπορουμε να κανουμε κατι. οσον αφορα το κοστος των 3000€ που αναφερετε, αφου μονο οι αεροσακοι στοιχιζουν κατι λιγοτερο??? θεωρειτε υπερβολικο το κοστος των 6500€???
αααα.... ρωτησα κι εναν γνωστο μου που εχει συνεργειο εδω στην Αθηνα και μου ειπε οτι οντως ειναι τσιμπημενη η τιμη (λογω αντιπροσωπειας) αλλα το γεγονος οτι παρεχουν αυτοκινητο για τον χρονο της επισκευης κι οτι γενικοτερα στις αντιπροσωπειες τα εργατικα ειναι περισσοτερα απ οτι τ αντ/κα, φαινεται να ερχεται περιπου σε μια ισοζυγια του τι κερδιζεις και τι χανεις.
συγνωμη που σας κουραζω αλλα απο σας περιμενω τι απαντηση να δωσω αυριο στο συνεργειο.  ευχαριστω και παλι!!!!

Αποσυνδεδεμένος ATANAZ

• Elite Member
  • Guru Member
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 07, 2011, 02:40:22 μμ »
καλως την Αρετη.

ειναι πολυ λογικο να εισαι σε πολυ δυσκολη θεση διοτι πανω απο ολα η ΑΣΦΑΛΕΙΑ αλλα δεν πρεπει να βιαστεις σε καμια περιπτωση. Η αντιπροσωπεια που το εχεις τωρα μπορει να περιμενει κ δεν χρειαζεται να απαντησεις οποτε θελου αυτοι.
Για να ειπαν 20 χιλιαρικα σημαινει οτι ολα θα μπουν καινουργια. Δηλαδη ολη η μασκα , καπο,φτερα, ψυγειο , βασεις μηχανης γιατι θα εχουν σπασει , σιγουρα καλιμπρα, ταμπλο,αεροσακους, παρμπριζ ,βαψιμο,εργασεια κ πολλα αλλα που δεν φαινονται αν δεν το "λυσεις" το αυτοκινητο.
Εαν πας καπου εξω θα προσπαθησουν να σου βρουν μεταχειρισμενα ανταλλακτικα ή και ιμιτασιον και φυσικα αυτο παει φθηνοτερα.
Αν το πουλησεις οπως ειναι θα χασεις πολλα , αν το φτιαξεις θα το "παντρευτεις" γιατι ειναι σαν να εχεις πληρωσει δυο αυτοκινητα.

Γνωμη δικια μου,γιατι ειχα τυχει σε ιδια περιπτωση,να το πουλησεις ή να το ανταλλαξεις με καποιο αλλο συν την διαφορα κ ας ειναι παλιοτερο και ας εχει περισσοτερα χιλιομετρα.

Καποιες φωτογραφιες ή τουλαχιστον η λιστα με τα ανταλλακτικα ακριβως που θελει το αυτοκινητο θα βοηθουσε πολυ.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal