Αποστολέας Θέμα: αέρας στο ρεζερβουάρ  (Αναγνώστηκε 1076 φορές)

Αποσυνδεδεμένος andrant

• Newbie
  • *
αέρας στο ρεζερβουάρ
« στις: Νοέμβριος 21, 2008, 07:55:47 μμ »
Βάζω βενζίνη εδώ και 1.5 μήνα και η αντλία σταματά πρίν γεμίσει ... γιατί σύμφωνα με 2 βενζινάδικα έχει αέρα στο ρεζερβουάρ.

Σκέφτομαι μήπως επηρεάζει και το δείχτη καυσίμου και να μου δείχνει ψεύτικη στάθμη καυσίμου?

Πώς μπορώ να το φτιάξω να μην μένει μέσα ο αέρας ? υπάρχει καμιά βαλβίδα εξαέρωσης??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »
Ενοικιάζεται ο παρών χώρος για διαφημίσεις, πληροφορίες εντός.

Αποσυνδεδεμένος andrant

• Newbie
  • *
Re: αέρας στο ρεζερβουάρ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2009, 04:05:12 μμ »
χμ η διάγνωση είπε : φραμμένος λαιμός ρεζερβουάρ αλλάχτηκε 180 ευρώ + και όμως πάλι μου το κάνει!!. Θα πάω και σε ενα άλλο Βενζινάδικο να ελέγξω διαφορετικά θα τους το πάω ξανά

Αποσυνδεδεμένος andrant

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:31:55 μμ »
Συνεχίζει και μετά την αλλαγή του λαιμού... καμμιά ιδέα. Ζάχοοοοοοοο υπάρχει κανα σωληνάκι εξαέρωσης κάπου που να τραβά διαφορετική πορεία απο το σωλήνα του ρεζερβουάρ και να μην το έχουν δεί???

Αποσυνδεδεμένος s5zax

• Global Moderator
  • Guru Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:47:11 μμ »
Kαι σωληνα εχει και βαλβιδα εχει!

Αποσυνδεδεμένος TasosGT

• Addicted Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:40:51 μμ »
Παράθεση από: "s5zax"
Kαι σωληνα εχει και βαλβιδα εχει!
Και το πρόβλημα είναι σίγουρα σε ένα από τα δύο, το πιο πιθανό στο σωλήνα, μάλλον κάπου έχει τσαλακώσει. Συνήθως είναι από την πάνω μεριά του ντεπόζιτου. επίσης εάν έχεις κάνει καμία πλαστικοποίηση από κάτω είναι πολύ πιθανό να έχει πέσει υλικό πάνω στην έξοδο και να την έχει βουλώσει. Τώρα η ένδειξη της βενζίνης δεν επιρεάζεται. Η βαλβίδα δουλεύει περισσότερο για τις αναθυμιάσεις της βενζίνης για να μη δημιουργείτε πίεση μέσα στο ντεπόζιτο. Ο λαιμός που άλλαξες κατά την άποψή μου, ήταν άνευ σημασίας.  (Κατεβάζεις ντεπόζιτο και βλέπεις τι έχει συμβεί, εφόσον βέβαια νωρίτερα έχεις ελένξει την έξοδο του σωλήνα που πρέπει να είναι λογικά σε εμφανή σημείο) :P
"ΟΥΔΕΙΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΥ"

Αποσυνδεδεμένος andrant

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2009, 10:10:49 μμ »
οχι δεν έχω κάνει πλαστικοποίηση.  Πάνω μεριά του ρεζερβουάρ δλδ έχει σωληνάκι εξαέρωσης??  χμ οκ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος TasosGT

• Addicted Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:52:46 πμ »
Παράθεση από: "andrant"
οχι δεν έχω κάνει πλαστικοποίηση.  Πάνω μεριά του ρεζερβουάρ δλδ έχει σωληνάκι εξαέρωσης??  χμ οκ ευχαριστώ
επίσης παρακολούθησε το εξής: Όταν έχεις κάνει κάποια απόσταση με το αυτοκίνητο και είναι ζεστό, σταμάτησε σε ένα ήσυχο σημείο και αφού σβήσεις τον κινητήρα, άνοιξε την τάπα της βενζίνης. Αν ακούσεις εκτόνωση του αέρα (τσουφ) υπάρχει πρόβλημα και στην βαλβίδα. Σε πολλά αυτ/τα η βαλβίδα αυτή βρίσκεται πάνω σε ένα μικρό ντεποζιτάκι (εκτόνωσης αναθιμιάσεων), δεν ξέρω να σου πω όμως εάν έχει και που βρίσκεται στο δικό σου αμάξι, σ' αυτό αυτό θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος μηχανικός της Opel.

Αποσυνδεδεμένος andrant

• Newbie
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:47:28 μμ »
Κατέβασε το ρεζερβουάρ και όντως (αν και επέμενε πως είναι δικό μου λάθος και ότι ο βενζινάς φταίει κτλπ) ήταν ζεβλομένο το σωληνάκι εξαέρωσης  :banned:  [smilie=evil.gif]  αλλά τα 170 μια χαρά τα πήρανε....  jason2

Αποσυνδεδεμένος TasosGT

• Addicted Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2009, 04:14:18 μμ »
Παράθεση από: "andrant"
Κατέβασε το ρεζερβουάρ και όντως (αν και επέμενε πως είναι δικό μου λάθος και ότι ο βενζινάς φταίει κτλπ) ήταν ζεβλομένο το σωληνάκι εξαέρωσης  :banned:  [smilie=evil.gif]  αλλά τα 170 μια χαρά τα πήρανε....  jason2
Τέλος καλό όλα καλά. Όσο για υπευθυνότητα μην ψάχνεις, είναι πολύ δύσκολο να βρεις. Ζούμε σε μία χώρα που κανείς δεν φταίει και για τίποτα. Οι ευθύνες δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μπαλάκι για να το πετά ο ένας στον άλλο και τελικά να μην βρίσκει ποτέ τον αποδέκτη του. [smilie=evil.gif]  [smilie=evil.gif]  [smilie=evil.gif]

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal