Αποστολέας Θέμα: Καδένα κινητήρα. Προβληματική σε ορισμένα Corsa;  (Αναγνώστηκε 1732 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Orfeus

• Newbie
  • *
Καδένα κινητήρα. Προβληματική σε ορισμένα Corsa;
« στις: Ιούλιος 12, 2005, 08:39:01 πμ »
Έλαβα επιστολή συστημένη από Οpel  Hellas που μου ζητάει να παω σε επισκευαστη για να μου αλλαξει την καδενα χρονισμου του κινητηρα γιατι παρουσιαζει προβλημα στη γενια του 2004.Εγω πια δεν το εχω αυτο το αυτοκινητο.Αγορασα νεο το 2005.Ας μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτη η καδενα σε τι χρησιμευει για να το κοιταξω αν ειναι και στο νεο Corsa μου ετους 2005.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Orfeus »

Αποσυνδεδεμένος opeltheodore

• Newbie
  • *
Re: Καδένα κινητήρα:Προβληματική σε ορισμένα Corsa
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2005, 10:02:51 πμ »
Παράθεση από: "Orfeus"
Ας μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτη η καδενα σε τι χρησιμευει για να το κοιταξω αν ειναι και στο νεο Corsa μου ετους 2005.

Δεν είναι πολύ σημαντική μην αγχώνεσαι, ότι και να πάθει δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Πλάκα κάνω βέβαια, από ότι μου έχουν πει είναι από τις πιο βασικές και επικίνδυνες ζημιές και βασικά δεν ξέρω αν είναι καδένα στα καινούργια οπελάκια ή ιμάντας. Αν είναι αυτό που νομίζω (ο ιμάντας που ενώνει το γρανάζι του εκκεντροφόρου με το στροφαλοφόρο), τότε αν πάθει κάτι πηδάει δόντια το γρανάζι του εκκεντροφόρου με καταστροφικές συνέπειες για το μοτέρ  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  

ΥΓ. Δεν είμαι μηχανικός, ότι μου έχουν πει κατά καιρούς σου λέω. Αλλά και κάποιο λάθος να κάνω το σίγουρο είναι ότι αν πάθει κάτι η καδένα την κάτσαμε  :?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από opeltheodore »
Of all the things i\'ve lost... I miss my mind the most

Αποσυνδεδεμένος pmav

• Newbie
  • *
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2005, 10:38:00 πμ »
Ενας φίλος μου που έχει corsa 1,2 του 2004 έλαβε πριν 3 μέρες επιστολή από την όπελ για το ίδιο ακριβώς θέμα, δηλαδή να πάει να διορθώσουν το πρόβλημα της καδένας χρονισμού, δωρεάν φυσικά.

Επειδή γνωρίζω τις καταστροφικές συνέπειες που έχει στο μοτέρ η αστοχία αυτής της καδένας ανυσηχώ γιατί δεν μου έχει ερθει ακόμα τίποτα, και το δικό μου corsa το έχω στο νησί και μέχρι να το ξαναπάω στην κρήτη μετά το καλοκαίρι θα έχει διανύσει τουλάχιστον 5000 χλμ.

Εχεί κανείς περισσότερες πληροφορείες πάνω στο θέμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από pmav »
Opel Corsa 1.4 Sport

Αποσυνδεδεμένος Thermoman

• Regular Member
    • http://www.screwdrivers.gr
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2005, 05:40:35 μμ »
loipon!!! OLA ta TWINPORT exoun kadena anti gia imanta!! auto einai kalo giati i kadena den thelei alagma antitheta me ton imanta genika meta apo xiliometra prama pou simainei oti glitonoume lefta apo service kai i kadena einai poio duskolo na pidiksei donti se sxesi me ton imanta opou stin periptosi auth ta apotelesmata einai stin ligoteri na stravoseis valvides stin xeiroteri na pareis ena moter sto xeri...

ginan epanaklisi se polla corsa kai auto pou exei ousiastika provlima den einai toso i kadena oso o tentotiras auths... akousa oti den einai toso siimantiko kai oti den einai toso xontro provlima gia na min kineite to amaksi sas!! apla den einai anagkh na kanete episkepsi ston kofti kathe 3 kai 5!!:)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Thermoman »

Αποσυνδεδεμένος Kostas_corsa

• Newbie
  • *
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 11:03:54 πμ »
Συγκεκριμενα γινεται καρφωμα των βαλβιδων καπου που δεν θα θελατε να ξερετε μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να κοψουν ακομα και κεφαλι.
Το να σπασει αυτος ο ιμαντας μπορει να προκαλεσει απο μικρη εως τεραστια ζημια για αυτο και συνισταται να αλλαζεται πολυ πριν τα ορια αντοχης τους.Ολα τα παλια αμαξια ειχαν καδενα τωρα πλεον υπαρχει η τακτικη του ιμαντα.
Εγω θα προτιμουσα καδενα παντως ειναι κατι πιο σιγουρο γιατι οσο και δοκιμασμενα να ειναι τα ιμαντακια λαστιχο ειναι και ποτε δεν ξερεις...

ποτε μα ποτε σε σερβις μην προτιμησετε after market η ιμιτασιον σε μερικα πραγματα το γνησιο ειναι μονοδρομος   :arrow:  :arrow:  :arrow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Kostas_corsa »
Κανε κουκου πατα γαζι και κοιτα που στριβει με το πλαι...

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal