Αποστολέας Θέμα: Opel Astra H GTC 1.4 Z14XEP - Θόρυβος κατα την έναρξη κινητήρα  (Αναγνώστηκε 392 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kosmasgr

• Newbie
  • *
  • OpelClub
Opel Astra H GTC 1.4 Z14XEP - Θόρυβος κατα την έναρξη κινητήρα
« στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:55:33 πμ »
Αντιμετώπιζω το εξης εδώ και λίγους μηνες. Κατα την εκκίνηση κινητήρα και όταν το αυτοκίνητο έχει μείνει αρκετές ώρες σε ακινησία κανει για περίπου 1 δευτερόλεπτο εναν ήχο σαν ντίζελ και σταματαει. Σαν να δουλεύει ενα γραναζι. Αν σβήσω απευθείας και ξαναβαλω μπροστά δε το κανει. Οπως επίσης και κατά την κίνηση δεν ακούω τίποτα περίεργο. Καμοια ιδέα ?  :shock:

Το αυτοκινητο εχει 63.000 khm.

Το αυτοκίνητο το έχω απο το 2008. Κάθε χρόνο κάνω service ασχέτως τα χιλιόμετρα , με μέσο όρο περίπου 9000 χιλιόμετρα το χρόνο. Η αλήθεια ειναι οτι τα τελευταία δύο χρόνια δεν κάνω το service στην opel αλλά σε καλό και έμπιστο συνεργείο. Τόσα χρόνια μου έβαζε η opel το δικό της λάδι 5W30 και τα δύο χρόνια στο συνεργείο μου βάζει Castrol edge 5W40. Θα κάνω αλλαγή λαδιών την άλλη εβδομάδα και θα επιστρέψω στο 5w30 της OPEL.
Επίσης της τελευταίες μέρες ο ήχος στην εκίννηση ακούγεται πάλι σαν γρανάζι , αλλά νομίζω σαν να έχει μειωθεί λίγο.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal