Αποστολέας Θέμα: αμαξι εισαγωγης  (Αναγνώστηκε 1592 φορές)

Αποσυνδεδεμένος piraulakias

• Newbie
  • *
  • OpelClub
  • Car: opel corsa cdti 1300 75hp
αμαξι εισαγωγης
« στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:58:14 πμ »
Γεια σε ολους.ψαχνω να βρω μεταχειρισμενο αμαξι να αγορασω....εχω το opel corsa diesel 75 hp και φτανοντας στα ορια με προγραμμα κ.ά. εφτασε τα 100....αλλα δεν μου φτανουν.θα ηθελα λοιπον να το πουλησω γτ εχω βαλει στο ματι το 1700 diesel με τα 125 ή 130 αλογα... εδω στην Ελλαδα υπαρχουν πολυ λιγα εως μηδαμινα και ζητανε πολλα λεφτα.ειδα απο μια γερμανικη σελιδα οτι εκει εχουν πολλα και τα δινουν σε καλη τιμη.πως μπορω να το φερω απο εκει-εδω και ποσο θα μ κοστισει.πρεπει να βρω καποιον μαντρά που φερνει???ποσο κοστιζει να το περασεις απο τελωνειο???γνωριζει κανεις?γιατι δεν θελω να με πιασουν κοροιδο και να πληρωνω γ@μισι@τικ@ σε ελληνες που φερνουν απο εξω αυτοκινητα με καποιο ποσο (ελαχιστο) και να μ ζητανε και γω δεν ξερω ποσα για να μ το φερουν.

Αποσυνδεδεμένος ΓιωργοςCOUPE

• Addicted Member
  • Car: ASTRA COUPE TURBO & GTC
Απ: αμαξι εισαγωγης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:15:45 μμ »
οσο πιο παλιο ειναι τοσο μεγαλυτερο φορο πληρωνεις.
παλιοτερα που το ειχα κοιταξει εβγενε 30-40% της τιμης.
ειναι αρκετε πιο θφηνα να πας εσυ γερμανια κ να το φερεις οδικος

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:53:03 πμ »
ειναι 2007 μοντελο...εννοεις αν στην αγγελια στην γερμανια κανει 6000 ευρω για να περασει τελωνειο +30-40 % του 6000?συνολο π.χ. 8000+? και τι γινεται αν ερθει εδω με πινακιδες κτλπ?ποσο κοστιζει για να βγαλεις πινακιδες?πω...ιδεα δεν εχω...αν καποιοσ γνωριζει αναλυτικα τι και πως ας μ πει.ευχαριστω :)

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:55:14 πμ »
δηλαδη αν ερθει οδικως?δεν περναει τελωνειο και κατι αλλο? το τελωνειο ειναι μονο αν σταλθει π.χ. με πλοιο-τρενο για να το παραλαβω εγω εδω?αλλιως οδικα πασ το παιρνεις και το φερνεις εδω και βγαζεισ πινακιδες μετα ? :@ μπερδεμα....

Αποσυνδεδεμένος antonis

• Guru Member
  • Car: corsa c gsi
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2014, 01:55:55 μμ »
καλυτερα να βρεις ανθρωπο εμπιστοσυνης κ να το αναλαβει αυτος το θεμα που θα ψωνιζει απο σωστους μαντραδες.
αν πας μονος πανω θα χαθεις κ οταν βλεπεις πολυ φτηνες τιμες σε σχεση με αλλα σιγουρα θα πουλαει κανας Τουρκος,Πακιστανος κλπ τα οποια ειναι ρημαδια.
επισης υπολογισε κ τα εξοδα σου μεταφορες,διαμονες κλπ..
δν θα σε συμφερει..
προτιμησε ΕURO 5 που θα εχει χαμηλωτερο εκτελωνισμο.

Αποσυνδεδεμένος ΓιωργοςCOUPE

• Addicted Member
  • Car: ASTRA COUPE TURBO & GTC
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2014, 05:20:13 μμ »
αν πας μονος γλυτωνεις την αμοιβη του μαντρα  κ τα μεταφορικα με τρενο η φορτιγο.
το τελωνιο δεν το γλυτωνεις.
φυσικα θαχρειαστεις  να ξερεις απο αμαξια. αν πας συστιμενος σε καποων επαγγελματια ειναι πολυ καλο.
πολυ κοιταξαμε να  φερουμε αμαξι απο εξω αλλα στην μεσαια κατηγορια δεν αξιζει τοσο

Αποσυνδεδεμένος Aggelos11

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2017, 05:43:12 μμ »
Ούτε για πλάκα, δεν σε συμφέρει με τη νέα νομοθεσία εκτός αν πάρεις αμάξι με 500.000Km για 2000ευρω. Οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι λίγο πολύ ίδιες σε όλη την Ευρώπη, αν προσθέσεις τα τέλη ταξινόμησης σου βγαίνει ακριβότερα το εισαγωγής!

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal