Αποστολέας Θέμα: EGR Προβλημα  (Αναγνώστηκε 923 φορές)

Αποσυνδεδεμένος psilos23

• Newbie
  • *
  • OpelClub
EGR Προβλημα
« στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 01:51:36 μμ »
Καλημέρα παιδια καλώς σας βρήκα.Ειμαι νέο μέλος και έχω ένα προβλημα και θα ήθελα την άποψη σας.Έχω ένα άστρα G του 2001 1400 90 hρ.Το προβλημα που είχε εδώ και ένα χρόνο ήταν ότι σε χαμηλές στροφές λόγο κάτω από 2000 και λίγο πάνω το αμάξι έκανε παρά πολλά σκορτσαρισματα.Αφού το πήγα σε αρκετούς μάστορες έλεγαν ότι φταίει η κακή ποιότητα του καυσίμου,δεν έκανα κάτι άρχισα και διάβαζα στο ΝΕΤ απόψεις και κατέληξα ότι ο καλητερος μάστορας είναι το ΝΕΤ γιατί κατόπιν αυτό βρήκα προηγούμενες εμπειρίες ατόμων με τα ίδιο προβλημα και λέγαν για την βαλβίδα των καυσαερίων EGR.Εντομεταξυ ακόμα και στην ίδια επισιμη αντιπροσωπεία που πήγα στην οπελ μου παν ναι μεν ότι μπορεί να φταίει αυτή η βαλβίδα αλλά δεν μπορούσαν να είναι σίγουροι και θα έπρεπε να παραγγείλω νέα με Ρίσκο195 ευρώ.Και ξαναμπαινω στο μαστρο-νετ και έλεγε πως τεσταρεις αν είναι Οκαυ η βαλβίδα και έλεγε αναλυτικά πως γίνετε πράγμα που το έκανα μόνος μου αφού έβγαλα την παλιά πολύ εύκολα έκοψα ένα φλατζακι από αλουμινένιο κουτάκι το έβαλα πάνω από το δικό του και ξαναεβαλα και την βαλβίδα,χώρος τρύπες και δηλαδή απομονώθηκε αυτή η βαλβίδα βγήκα μια μικρή βολτα και σαν μαγεία σταμάτησαν τα σκορτσαρισματα..Εντομεταξυ αυτό έγινε μετά επειδή τυχαίνει να μην δουλεύω το αμάξι μόνο εγω κ να λείπω,να το πάει ο πατέρας μου σε μάστορα ο οποίος για να φτιαχτεί το σκορτσαρισμα μας έβγαλε ένα λογαριασμό 550 ευρώ είπε ότι θέλουν καθάρισμα τα μπεκ και ότι ένας κύλινδρος ήταν οδ κλπ κλπ,και είδε κ τον ιμάντα ότι ήθελε αλλαγή ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ.έδωσε εγγύηση ότι το αμάξι θα ειμαι Οκαυ.ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΠΤ.Τεσπα αφού έψαξα σε Αθήνα για EGR και έπαθα σοκ καθώς μου λέγαν την γνήσια 190 και την οικονομίκη 175 μπήκα στο eBay και παραγγειλα μ
ια απο Αγγλία βάση του αρ.κινητήρα 39 λίρες με 1 χρόνο εγγύηση μου ρθε σε 1 βδομάδα την έβαλα δούλευε το αμάξι χωρίς προβλημα αλλά παρέμενε αναμεννο(όχι αναβοσβηνε)η ενδεικτική λυχνία των καυσαερίων μόνιμα..Διαβασ στο μανουαλ και έλεγε ότι αν αναβοσβήνει υπάρχει προβλημα για καταστροφή του καταλύτη..Εμένα ήταν απλά μόνιμα αναμενη στο ταμπλό..Ρώτησα ένα μηχανικό και μου πε να βγάλω το πόλο της μπαταρίας και να τον ξανασυνδεσω,το έκανα άναψα το αμάξι και όντως είχε σβήσει.Πήγα μια βόλτα όλα καλά μετά από λίγο θέλησα να ξαναπάω βόλτα να ανάψω και πάλι τα ίδια πάλι αναμενο.Ο πατέρας μου ανυσηχισε και ξαναπηγε σε μαστορα έβαλε το κομπιούτερ κ έβγαζε προβλημα στη ανακύκλωση των καυσαερίων οπότε είπε ότι ήταν ελλατοματικη και Τελ ξαναβαλαμε την παλιά αφού λίγο την καθάρισε.το λαμπακι έπαψε να ανάβει,απλά επειδή λείπω εγω δεν δοκίμασα πάλι αλλά ειμαι σίγουρος ότι με το καθάρισμα δεν θα αλλαψε κάτι.Το θέμα μου είναι ότι μίλησα με τον Άγγλο του τα πα μου πε πολλά ΣΥΓΝΩΜΗ και ότι θα ΜΟΥ ΤΟ αντικαταστησει με νέο.Ρε παιδια ποια η γνώμη σας λέτε να είναι όντως ελλατοματικο???Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε γιατί σκοπεύω να το γυρίσω αύριο αν κάποιος έχει αγοράσει από Αγγλία και ήταν Οκαυ ας πει.Ευχαριστώ πολύ

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal