Αποστολέας Θέμα: opel Astra g του 2002 - χωρίς γκάζι…  (Αναγνώστηκε 228 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kbas

• Newbie
  • *
  • OpelClub
opel Astra g του 2002 - χωρίς γκάζι…
« στις: Ιούλιος 04, 2016, 03:23:10 μμ »
Έχω ένα opel Astra g του 2002. Πριν 5 μέρες, εν κινήσει, σταμάτησε απότομα. Νόμισα ότι μου έσβησε ο κινητήρας. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι η μηχανή δούλευε κανονικά, αλλά το γκάζι δεν ανταποκρίνονταν. Μετά από μισή ώρα ξεκίνησα-υπερβολικά αργά- για το συνεργείο. Εκεί μου είπαν ότι είναι θέμα εγκεφάλου. Το επόμενο πρωινό πήρε κανονικά εμπρός. Μετά από μισή ώρα διαδρομής -με φουλ αιρκοντίσιον- πάλι είχαμε τα ίδια. Άλλος μηχανικός που προσέτρεξα μου είπε ότι δεν φταίει ο εγκέφαλος αλλά η πεταλούδα. Την καθάρισε, και έφυγα χαρούμενος. Το αμάξι πήγαινε τώρα ... σαν καινούριο. Ύστερα από λίγη ώρα πάλι τα ίδια. Έπαιρνε όμως πιο εύκολα μπροστά. Διαπίστωσα, μετά από πειραματισμούς ότι μετά τις 6.500-7.000 χιλιάδες στροφές –ακόμα και σταματημένο, έβγαζε το ίδιο πρόβλημα. Στις χαμηλές στροφές τώρα, μετά τον καθαρισμό, δεν έχει πρόβλημα. Πείτε μου, παρακαλώ, γιατί 13 χρόνια τώρα είχαμε ξεγνοιάσει από συνεργεία. Τώρα όμως μας ήρθαν μαζεμένα; Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα;
Σας ευχαριστώ.
ΥΣ. Αύριο θα το πάω-ύστερα από προτροπή ενός φίλου μου-σε άλλον τεχνικό.

Αποσυνδεδεμένος St0nE

• Newbie
  • *
  • OpelClub
Απ: opel Astra g του 2002 - χωρίς γκάζι…
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2017, 07:49:21 μμ »
Καλησπέρα!
Κάτοχος επίσης ενός Opel astra G του 2002 αντιμετωπίζω εδώ και 2 - 3 εβδομάδες παρεμφερές προβλήματα που απ ότι βλέπω ταιριάζει και με το post εδώ->
http://opelclub.gr/index.php?topic=11110.0 
Έμενα εμφανίζει το λαμπάκι σφαλμάτων και όταν θα συμβεί αυτό χάνω το 70% του γκαζιού. Το εμφανίζει σε ανυποψίαστο χρόνο και ίσως εάν το αμάξι το σβήσω και το ξαναβάλω μπροστά επανέρχεται (όχι πάντα).

Με OBDII διαβάζω τα παρακάτω σφάλματα:
P1122 - Accelerator Pedal Position Sensor 2 Low Input
P1550 - Electronic Throttle Control Reduced Power

Έχω κάνει ήδη καθαρισμό πεταλούδας γκαζιού & σήμερα που πήγα σε έναν μηχανικό που ασχολείται μόνο με opel μου είπε 90% είναι εγκέφαλος.
Θα ήθελα την συμβουλή σας και την εμπειρία σας πάνω στο θέμα μιας και απ ότι βλέπω έχει 1 χρόνο περίπου που έχει ανοιχτεί το post.
 :thank you:

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal