Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα κατα την Επιτάχυνση (περιστασιακά)  (Αναγνώστηκε 206 φορές)

Αποσυνδεδεμένος johnny9

• Newbie
  • *
  • OpelClub
Πρόβλημα κατα την Επιτάχυνση (περιστασιακά)
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 07:38:55 πμ »
Καλησπέρα σας,
Είμαι κάτοχος ενός Opel Astra GTC 1400c/90Hp μοντέλο 01/2008.
Εδώ και 3 μηνες μου παρουσιάζει το εξής θέμα.Κυρίως σε αναβάσεις(π.χ. ταξίδι σε ορεινά μέρη), όταν το πατάω στις στροφές, αν δώσω απότομα επιτάχυνση, ενώ αρχίζουν να ανεβαίνουν οι στροφές,ξαφνικά νεκρώνει το γκαζι και το αμάξι είναι σαν να σβήνει.Τις περισσότερες φορές, συμπλεκτάρω κατα τη διάρκεια που με ''αφηνει'' και κινείται ακόμα ενω μειώνεται φυσικά η ταχύτητα και παίζω με το γκάζι και μέσα σε 2 δευτερόλεπτα ξαναξεκινάει να δουλεύει κανονικά.Βέβαια,υπήρξαν 2 φορές που δεν πήρε και σταμάτησα εντελώς στην άκρη του δρόμου.Αφού περίμενα 5-10 δευτερόλεπτα, δοκίμασα να το βάλω μπροστά και πήρε κανονικά, οπότε και συνέχισα το ταξίδι,χωρίς όμως να το ''ξανα-ζορίσω''.Τη συγκεκριμένη διαδρομή που αναφέρω,την κάνω χρόνια μιας και πάω στο χωριό μου, και από τότε που το αγόρασα το αμάξι, το ειχα 'ζορίσει'' αρκετές φορές κυρίως στις στροφές-δρόμους που γνωρίζω καλά και ποτέ δεν μου είχε παρουσιασει το παραμικρό.Ναι μεν ''το πατάω'' το γκάζι αλλά σχεδόν πάντα εκ του ασφαλούς μιας και κανένας δεν θα θελε να ξεπεράσει τα όρια με ότι συνέπειες μπορεί αυτό να έχει..Το παραπάνω πρόβλημα, μου το εμφάνισε πρώτη φορά πριν 2μιση μήνες και εκτοτε μου το χει κάνει κάπου στις 7-8 φορές.Συνήθως με 3η ταχύτητα και πάνω που αρχίζει να 'ροπιάζει'.Ποτέ δεν το κάνει σε ευθεία- όταν επιταχύνω απότομα- αλλά μόνο σε στροφές.Μία από αυτές τις φορές ήταν με 2η ταχύτητα με το στροφόμετρο να μην φτάνει καν στα κόκκινα,(γύρω στις 4.000 στροφές),με τη διαφορά πως στη μετάβαση από την 1η ταχύτητα, του έδωσα απότομα τέρμα γκάζι(ο δρόμος ανηφορικός με μέτρια αριστερή στροφή) και πάνω που άρχισε να αρπάζει,ξαφνικά νέκρωσε το γκάζι και επανήλθε πάλι μετά από 2 περίπου δευτερόλεπτα.
Γνωρίζει κανεις από τι μπορεί να προκαλείται?Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα?
Υ.Γ.Πριν 1 μήνα του έκανα γενικό service κ εκτός από φιλτρα και τακάκια κτλ., άλλαξα και τα μπουζί,ελέγξανε τους πολλαπλασιαστές καθώς και μου έκαναν και καθαρισμό της πεταλούδας μιας και στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πάω με τα αντίστοιχα ειδικά για opel μηχανήματα, δεν έδειξε πως υπάρχει κάποια βλάβη γενικά στη μηχανή και στα συστήματα-ηλεκτρονικά και μη.Δεν γνωρίζανε να μου πουν απο τι προκαλείται και έκτοτε το παρακολουθώ και το τσεκάρω που και που,δοκιμάζοντας να επιταχύνω απότομα σε στροφές όπου και ακόμα μου το παρουσιάζει.Αν γνωρίζει κάποιος, η όποια πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη, μιας και το μόνο που μπορώ να υποθέσω με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω,είναι πως είτε πρόκειται για θέμα με την αντλία βενζίνης, είτε για ηλεκτρονικό θέμα με τον εγκέφαλο.Πέρα από αυτές τις φορές που έχουν πάντα τα ίδια χαρακτηριστικά (επιτάχυνση κάπως απότομη σε στροφή και κυρίως σε ανηφόρα) δεν μου παρουσιάζει απολύτως κανένα πρόβλημα.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal