Αποστολέας Θέμα: ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΤΥΠΗΜΑ ΣΕ OPEL ASTRA 2009 1.3 CDTI  (Αναγνώστηκε 821 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kangaroo

• Newbie
  • *
  • OpelClub
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΤΥΠΗΜΑ ΣΕ OPEL ASTRA 2009 1.3 CDTI
« στις: Μάρτιος 16, 2016, 05:20:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα. Αγόρασα ένα μεταχειρησμένο opel astra 2009 1.3 diesel απο μάντρα που τα φέρνει απο γερμανία. Από τη δεύτερη ημέρα χρήσης παρατήρησα οτι το αυτοκίνητο κάνει ένα κτύπο (όπως μου φαίνεται στο αριστερό μέρος της μηχανής) όταν ξεκινάω. Συγκεκριμένα αναφέρω σε  πραγματικό χρονο...

Βάζω εμπρός - το αφήνω ένα λεπτό να ζεσταθεί η μηχανη - βάζω πρώτη- βάζω δευτέρα (προχωράει 15-20 μέτρα) - ΚΤΥΠΟΣ (σαν να ανοίγει η να κλείνει ένα κλαπέ τον οποίον νιώθω και στο πεντάλ του γκαζιού) - και επειτα κινούμαι κανονικά. Δεν ξανακάνει κτύπο, ούτε καταλαβαίνω καποια άλλη δυσλειτουργία.

Εχθές μου έκανε τον κτύπο πάλι όταν έβγαινα απο το γκαράζ του σπιτιού και άφησα το αυτοκίνητο να κυλήσει προς τα πίσω ΧΩΡΙΣ ΟΜΩς ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

Πηγα σε συνεργείο. Το έλεγξαν και δεν βρήκαν τιποτα. Πηγα σε δευτερο συνεργείο. Πηρα βολτα τον μάστορα και δεν έκανε τον κτυπο. Μετά κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο ίσως θα έπρεπε να κρυώσει κανένα δεκάλεπτο και με΄τα θα το ξανάκανε. Οπως και έγινε. Άφησα τον κινητήρα να κρυώσει δεκαπέντε λεπτά-πέρνω βόλτα τον μάστορα-στην δευτέρα κάνει τον κτύπο. Ο μάστορας μου είπε οτι δεν ξερει τι παιζει και οτι πρέπει ν το αφήσω να το δει. Αλλα εφόσον το αυτοκίνητο είναι με 1 έτος εγγύηση σεν μπορώ να τον αφήσω να το πειράξει.

Παρακάλω όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό τοπρόβλημα ή εχει συναντήσει κάτι παρόμοιο ας μου πει τι μπορεί να έιναι. Την επόμενη εβδομάδα -Πρώτα ο Θεός- θα τοπάω στον πωλητή να το φτιαξει, αλλα για το γαμώτο θα ήθελα εκ των προτέρων να ρωτήσω και στο κλαμπ.

Υ.Γ 1. Θερμοπαρακαλώ να μου απάντησει μόνο κάποιος σοβαρά (to the point) και όχι με σχόλια του τύπου - τι το ηθελες το μεταχειρησμένο -  έπρεπε να τα περιμένεις - δώστο πίσω - πάρε άλλο - κλπ - ωστε να του απαντήσω και εγώ εάν χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες.

Υ.Γ 2. Ο κτύπος τον οποίο κάνει είναι σαν τον θόρυβο που κάνει το σύστημα όταν κλειδώνουν οι πόρτες του αυτοκινήτου, αλλά όπως είπα στο μέρος της μηχανής.

Με εκτίμιση.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal