Αποστολέας Θέμα: astra j 1.6 cdti  (Αναγνώστηκε 2397 φορές)

Αποσυνδεδεμένος markelos

• Newbie
  • *
  • OpelClub
Απ: astra j 1.6 cdti
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 06:03:53 μμ »
Φιλοι και συμπασχοντες.Μετα απο αρκετες δοκιμες παρατηρησα οτι μολις ξεκινησω το αμαξι και κανει τις γνωστες δυσλειτουργειες ο δεικτης θερμοκραιας και επι τοπου ανοιξω εστω και στην πρωτη σκαλα τον ανεμιστηρα τοτε πεφτει κατευθειαν ο δεικτης και μετραει σταθερα και οπως πρεπει την θερμοκρασια.Αν στο μεσοδιαστημα πριν να πιασει μια σχετικη θερμοκρασια(3-5 λεπτα περιπου)το κλεισω τοτε θα κανει τις δυσλειτουργειες του.Ας το δοκιμασει και καποιος αλλος να μου πει αν εχει το ιδιο αποτελεσμα. :gioupi:

Αποσυνδεδεμένος ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 09:17:44 πμ »
Αγαπητέ φίλε τα ίδια μου κάνει κι εμένα.Έχω παρατηρήσει επίσης ότι όταν το αφήσω ζεστό (90 βαθμούς) για μια-δυο ώρες και μετά το ξαναπάρω (60-70 βαθμούς) θα κάνει μερικά σκαμπανεβάσματα μέχρι να σταθεροποιηθεί.Παρ' όλα αυτά όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό (90) δεν κάνει τίποτα,τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος markelos

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 09:42:26 μμ »
Νεο προβλημα.Τα αμαξι ειχει φτασει στους 90 βαθμους,βγηκα για λιγο και σε 3 λεπτα μπηκα μεσα (ηταν την ημερα που χιονιζε στην Αθηνα)και την ειχα ακουσει απο το κρυο.Αναβω το καλοριφερ στο φουλ και τον ανεμιστηρα τελευταια σκαλα,και σε 1-2 λεπτα ειδα την θερμοκρασια σταδιακα να πεφτει.Την ψιλιαζομαι και το αφηνω να δουλευει.Το αμαξι επεσε στους 55-60 βαθμους και εβγαζε πλεον κρυο αερα.ΠΑΓΩΣΕ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ!!!!!!!!!!! Λεω οκ θα φταιει το κρυο.Το ξαναδοκιμαζω στους 10 βαθμους θερμοκρασια περιβαλοντος,και εκανε το ιδιο ακριβως.Εχθες το ξαναεκανα και εγινε το ιδιο.Ανοιξα το καπο οταν ειχε πεσει στους 65-70 βαθμους και δουλευε το βεντιλατερ.Εκλεισα ραντεβου για ελεγχο.Θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα. :help2:

Αποσυνδεδεμένος ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

• Newbie
  • *
  • OpelClub
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 12:29:20 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,κάνοντας μια ανασκόπηση αυτών που αναφέρθηκαν απο όλους μας,σε τέτοιες περιπτώσεις προκειμένου να βρείς τι φταίει(γιατί σίγουρα κάτι φταίει)ξεκινάς και αλάζεις το πιο απλό και φτηνό ανταλλακτικό όπως είναι η βαλβίδα θεμοκρασίας η οποία κοστίζει 18 ευρώ.Δεν είναι καθόλου απίθανο,μια παρτίδα ελαττωματικών βαλβίδων να τοποθετήθηκε στα δικά μας αυτοκίνητα(συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια).Είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό αλλά δεν το έχω κάνει.Όταν το κάνω(σε συνεργείο φίλου) θα σας ενημερώσω.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal